Prečo rastú mzdy tam, kde sa najviac prepúšťa?

Ekonómia aj sedliacky rozum hovoria, že keď sa niekde vo veľkom prepúšťa, tak platy veľmi neporastú. Preto údaje za hoteliérstvo, reštaurácie a pohostinstvá predstavujú malú záhadu. Zamestnanosť v reštauráciách a pohostinstvách podľa Štatistického úradu v prvom polroku 2009 klesla o 18,5%, čo je brutálny úpadok. V hoteloch to take zlé nebolo, ale 6,9% zníženie počtu pracovných miest je tiež nepríjemné. Napriek tomu reálna mzda v hoteloch vzrástla PO odpočítaní inflácie, teda v stálych cenách, o 5,5% a v reštauráciách a pohostinstvách o stale veľmi slušných 1,6%.

Vysvetliť sa to dá rôzne. Pre SME povedal Jozef Bendžala, prezident Zväzu hotelov a reštaurácií, že príčinou je zavedenia eura – hoteliéri a podnikatelia v gastronómii nemali na výber, keďže zamestnanci si vedia svoju mzdu ľahšie porovnať so zahraničím. A hneď si aj prihrial polievku, že treba znížiť DPH pre ich služby, lebo bude zle.

Možno, ale pravdupovediac, ide o pochybné vysvetlenie. Ostatné slovenské odvetvia porovnávať nevedia? Zavedenie eura samo o sebe navyše v iných krajinách nebolo spájané s mzdovými skokmi a to ani v chudobnejších štátoch.

Ponúka sa iné, štatistické vysvetlenie. Priemerná mzda meria priemer tých, čo v odvetví pracujú. Keď sa prepúšťa, počítajú sa len tí, čo zostali. Ak je prepustených veľmi veľa a sú koncentrovaní na dolnom konci príjmovej pyramídy svojho "rezortu", tak môže po ich odchode nastať nádherná ilúzia rastúcich platov.

Predstavme si odvetvie pozostávajúce len z dvoch bratov, z ktoých jeden zarába 500 a druhý 1000 Eur. Ak príjmovo slabšieho súrodenca vyhodia, priemerná mzda sa zvýši zo 750 ((1000 + 500) / 2) na 1000 EUR, čo je nárast o 33.3%. Je to štatistický zázrak – jeden brat o plat prišiel, druhému zostal rovnaký, priemer zamestnancov odvetvia je o tretinu vyšší.

Ak je to tak, zdá sa, že naše hotely (a do určitej miery aj pohostinstvá a reštaurácie) prepúšťali najmä tých najmenej zarábajúcich. Môže sa to diať napríklad preto, že viac sú postihnuté hoteliéri v chudobnejších regiónoch, kde sú mzdy nižšie alebo preto, že bez niektorých z nízkoplatených zamestnancov sa najľahšie obídu. Na to nám však už štatistiky neodpovedia. Mohli by samotní hoteliéri. Tí však radšej hľadajú za všetkým euro.

Komentár z Finwebu.