Erika Szalayová, Život | 3.9.2018
Domy natlačené na seba. Tak dnes vyzerá vidiek v blízkosti hlavného mesta.
…
Edita Rigová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť tvrdí, že predškolské vzdelávanie zvyšuje sebavedomie dieťaťa, rozvíja jeho zručnosť, pomáha mu v socializácii, vytvára pozitívne predpoklady na ďalšie vzdelávanie.
„Prístup vlády k posilneniu kapacít v materských školách je viac-menej nesystémový. Je chápaný najmä ako sociálne opatrenie, pritom ide o naplnenie základného práva detí vzdelávať sa. V súčasnosti, keď sa rieši zavedenie povinného predškolského vzdelávania, reálne hrozí, že nebudeme vedieť umiestniť všetky deti.
Momentálne vláda poskytuje na tento účel peniaze z eurofondov. Obce tak z nenávratných príspevkov rozširujú alebo stavajú nové materské školy. Takéto projekty však musia samosprávy spolufinancovať, čo je pre mnohé malé obce problém.“
Ako nás informovali z Ministerstva školstva SR, v poslednom období plynulo do slovenských miest a obcí 14,5 milióna eur, aby postavili nové materské školy, prípadne rozšírili kapacity v už postavených budovách. Postupne by z týchto peňazí mali vytvoriť miesta pre 5 000 detí.
Rezortné ministerstvo sa nazdáva, že materské školy sa čiastočne uvoľnia aj po tom, ako sa vyrieši problém s neodôvodneným odkladom začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky u niektorých detí.