Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť | SME, 23. 1. 2019
V roku 1996 ukončila štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V roku 2006 zložila v Košiciach rigoróznu skúšku s prácou na tému Účastníci občianskeho súdneho konania, o rok neskôr aj správcovskú skúšku.
Začínala v roku 1997 ako právnička na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Prešove. Od roku 2004 je zapísaná v Slovenskej advokátskej komore. Ako advokátka sa podľa vlastných slov zameriava na občianske, obchodné, rodinné, pracovné a správne právo, ako aj na obhajovanie klientov v trestnom konaní.
V roku 2008 začala pôsobiť ako externá poradkyňa Ústavného súdu, ktorou je dodnes. V rámci tejto pozície pracuje okrem iného na prehľadoch odbornej literatúry a judikatúr, ako aj na príprave samotných uznesení Ústavného súdu.
Od roku 2013 sa pravidelne zúčastňuje na medzinárodných konferenciách so zameraním na ústavné právo a ľudské práva konaných na Slovensku alebo v Česku.
Žiadne publikácie
Dlhoročná prax na pozícii externej poradkyne Ústavného súdu znamená, že je detailne oboznámená s jeho činnosťou a postupmi. Výhodou teda môže byť zachovanie inštitucionálnej pamäti, keďže dlhé roky stála pri rozhodovaní súdu.
Napriek dlhému pôsobeniu v pozícii externej poradkyne Ústavného súdu neuvádza žiadnu publikačnú činnosť, ktorá by dopĺňala jej odborné renomé.
Stojí za povšimnutie
Poslanec Eduard Adamčík vo svojom odôvodnení návrhu poukazuje na Pitoňákovej „morálne hodnoty, ktoré vyznáva“.
Samotný Adamčík sa radí k silne konzervatívnym politikom s odporom k interrupciám, manželstvám párov rovnakého pohlavia či Istanbulskému dohovoru.
Za činnosť externého poradcu na Ústavnom súde SR dostávala v roku 2018 za hodinu 25 eur, maximálne však 800 eur mesačne. Takúto odmenu Ústavný súd štandardne dáva aj iným externým poradcom. Podľa Denníka N patrí medzi najvyťaženejšie poradkyne.