Ako sklapla miliardová pasca

Kauza viac ako trojmiliardovej zmluvy, ktorú minister Janušek podpísal s firmami blízkymi Jánovi Slotovi, sa doteraz sústreďovala najmä na netransparentný spôsob jej uzatvorenia bez akejkoľvek súťaže. Po tom, čo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja zmluvu zverejnilo, je však namieste oveľa väčší šok z obsahu zmluvy. Predstavuje totiž miliardovú pascu na naše spoločné peniaze, ktorá už sklapla bez ohľadu na to, či zajtra minister Janušek odíde do večných politických lovíšť. Osobne som proti zaťahovaniu trestného práva do politiky, ale ak je takúto zmluvu možné uzavrieť bez toho, aby niekto čelil trestnoprávnej zodpovednosti, tak ide o signál, že na Slovensku je pri nakladaní s verejnými prostriedkami možné všetko a prinajhoršom môže dotyčný prísť o funkciu. Ako však hovorí americké príslovie, aj pri rezignácii sa nám minister Janušek bude všetkým smiať celou cestou do banky.

Zmluva upravuje, za koľko si bude ministerstvo kupovať rôzne vzdelávacie, organizačné, poradenské a reklamné služby. Reklamné služby si nedovolím posudzovať, ale cena za prednášateľov, organizáciu podujatí aj preklady je vysoko premrštená a to ani neberiem do úvahy množstevnú zľavu, ktorú by mal štát dostať pri zákazke za viac ako tri miliardy. Posúďte sami. 25 000 Sk/deň za domáceho a 70 000 Sk/deň za zahraničného prednášateľa je mimo akúkoľvek realitu (v projekte Excelentná univerzita financovaného z ESF bola podobná suma vyčlenená pre nositeľov Nobelových cien – z toho vidíme, že Zamedia bude dodávať výhradne nositeľov Nobelových cien). Pri organizácii podujatí sa platí 2000 Sk za účastníka a deň, ale suma neobsahuje tlmočenie, obed ani lektorov. Takže pri jednodňovej konferencii so 100 účastníkmi si národovci vyúčtujú len za miestnosť, techniku a organizáciu 200 000 Sk + všetky ostatné náklady…

To pravé orechové však ešte len prichádza. Zmluva je exkluzívna a obsahuje zmluvnú pokutu vo výške 100%. Znamená to, že ak ministerstvo zadá ktorúkoľvek z prác inde, tak firmy blízke Slotovi majú nárok na peniaze, aj keby nič neurobili. Zmluvné pokuty nie sú oprávnené výdavky zo Štrukturálnych fondov, takže v prípade, že by sa ministerstvo napríklad z dôvodu nespokojnosti s kvalitou rozhodlo to zadať inde, tak z EÚ sa zaplati objednávka u inej firmy a slovenskí daňoví poplatníci kompletne zaplatia Zamedii a jej partnerom z vlastnych vrecák ešte raz.

Zároveň zmluva neumožňuje ju vypovedať až do konca roka 2015 s výnimkou dôvodov podľa zákona, ktorým v zásade môž byť iba je jej hrubé porušenie. Keďže zmluva nič nehovorí o kvalite výstupov, len o náležitej odbornej starostlivosti, majú dodávatelia prakticky zaručenú rentu. Takisto to znamená, že aj keby bol pri uzatváraní zmluvy porušený zákon, tak to ešte neznamená, že z nej možno vycúvať. Zmluva už je riadne uzavretá a ako vieme z histórie posledných rokov, majitelia podobných, často aj protizákonne uzavretých zmlúv dokážu presvedčiť súdy o miliardových nárokoch na škody. Inými slovami, ak by aj budúci minister chcel konať, budeme tu mať o 5 rokov TIPOS II, len vo väčšej sume.

Ak zajtra Janušek odstúpi alebo bude odvolaný, bude sa oslavovať víťazstvo politickej zodpovednosti. S najväčšou pravdepodobnosťou však pôjde len o prázdne gesto. Peniaze už sú totiž vybavené…