Predchádzajúca účasť predsedu parlamentu v televíznej diskusii nedopadla dobre, naposledy sa v TA3 výrazne zlepšil.
Predseda parlamentu Andrej Danko sa do relácie TA3 prišiel pochváliť úspechmi slovenského samitu predsedov parlamentov EÚ a nakoniec pochválil aj seba – vyslúžil si väčší počet pravdivých faktických výrokov ako naposledy. Vtedy nemal žiadny.
Dva z jeho výrokov sa týkali chvály z úst iných predsedov parlamentov na bratislavský samit, na to, s akou skvelou iniciatívou Slovensko prišlo a ako prinieslo nový vietor do politiky. Danko niektoré takéto chvály opísal trošku nadnesenejšie, jeden z výrokov bol pravdivý, no druhý už zavádzajúci.
Ďalej už prešiel od chvál k obviňovaniu, keď tvrdil, že v Bruseli sa pobili poslanci, ktorí spôsobili brexit. Tento výrok bol však zavádzajúci – aktérmi spomínanej bitky boli síce Woolf a Hookem, obaja stúpenci brexitu a členovia euroskeptického UKIP-u, no tvrdiť, že odchod Británie z Únie by spôsobili títo poslanci či jedna britská strana, je už prehnané. UKIP má svojich problémov dosť aj bez absolútnej viny na brexite, po spomínanej bitke jeden z poslancov skolaboval a strane sa nedarí ani udržať si stabilného vodcu. Nigel Farage odstúpil chvíľu po referende o brexite a rezignovala aj jeho ďalšia šéfka, ktorá na tomto poste vydržala len pár dní.
Danko správne uviedol, že sme mali najnižšiu účasť v eurovoľbách. Trafil sa aj v tvrdení, že na margo Vyšehradskej štvorky už zaznieva kritika, že vykonáva inú politiku ako ostatní, slovami predsedu SNS „neštandardnú“. Nevieme síce definovať, ako by mala vyzerať politika štandardná, no vytušili sme, na čo Danko naráža. Bude to napríklad chudák luxemburský minister, ktorý povedal: „Dostávam záchvaty, keď počujem, ako nám krajiny Vyšehradu hovoria, že nemajú tradíciu prijímania utečencov.“ O extrémnom pohľade vlád V4 píše aj The Economist, kritizovaný je nedostatok solidarity, a Financial Times dokonca označil V4 za trápnu. To asi len nepočuli o tom, aký skvelý samit predseda parlamentu jednej z Vyšehradských krajín zorganizoval a aký nový vietor prinieslo Slovensko do politiky v EÚ.
Aby sme neboli ako V4 najhorší, Danko spomenul ešte Veľkú Britániu a obvinil jej predstaviteľov, že „chcú tam našim ľuďom zakázať pracovať“. Slovenský ľud si môže vydýchnuť, samotná premiérka Británie o absolútnom zákaze neuvažuje, chystá sa síce sprísniť systém, pravdepodobne však pôjde iba o kontrolu a nebudú sa konať ani veľké vyhostenia občanov Únie, ktorí už v tejto krajine pracujú.
Toto teda Andrejovi Dankovi nevyšlo. Potom však doložil ešte nespochybniteľný fakt, že predsedovia parlamentov krajín Európskej únie sa stretávajú raz za rok, a tým svoje pravdivostné skóre posunul na úroveň štyri pravdy, dve zavádzania a jedna nepravda. Úprimne ho chválime (nielen zo slušnosti ako predsedovia parlamentov).
Článok bol uverejnený v Denníku N.