Prečo sme urobili online petíciu k rozpočtu
Minulý týždeň spustil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť petíciu, ktorej cieľom bolo apelovať na poslancov, aby zmenili návrh štátneho rozpočtu v parlamente.
Petícia, ktorú môžete nájsť na adrese https://www.governance.sk/kampane/index.php?pid=8, obsahuje výzvu na zvýšenie prostriedkov pre prioritné oblasti, ktoré môžu Slovensku pomôcť nielen dostať sa z krízy, ale dlhodobo byť na tom lepšie – školstvo, veda a stimuly pre strategických investorov.
Petícia funguje jednoducho – jej podpis zároveň (so súhlasom podpisujúceho) vygeneruje email pre poslancov dvoch kľúčových parlamentných výborov – rozpočtového a školského.
Prečo „spamujeme" poslancov?
Stretli sme sa s rôznymi postojmi – viac ako 300 ľudí ju podpísalo, iní ju kritizovali ako poslanecký spam (konkrétne sme dostali 2 negatívne reakcie) a je možné, že práve odosielanie mailu pri každom podpise petície mnohých odradilo od jej podporenia. Prečo sme teda zvolili takýto – na Slovensku doposiaľ neuskutočnený – spôsob snahy ovplyvniť poslancov?
Práve faktu, že na Slovensku ide podľa našich informácií o prvý pokus takto ovplyvniť parlament vo veci priorít rozpočtu, pripisujeme aj občasné nepochopenie. Ak sa však pozrieme na krajiny s väčšou priamou anagažovanosťou občanov na veciach verejných, nejde o nič netypické. Emaily, telefonáty či listy svojim voleným zástupcom (organizované) patria medzi najčastejšie nástroje tých, ktorí sa snažia ovplyvňovať politiku inak ako obálkami „pod stolom".
Cieľom našej akcie je zatiahnuť do verejnej aktivity aj ľudí, ktorí nie sú typickými aktivistami a podpisovačmi. Medzi našimi signatármi sa nájdu obyvatelia dediniek, o ktorých sme ani nepočuli, ale aj rôzne profesné skupiny – napríklad dôchodcovia aj živnostníci.
Niekoľko sto podpisov sa môže javiť ako nie príliš silný hlas verejnosti – lenže vzhľadom na celkovo veľmi nízku spoločenskú angažovanosť na Slovensku môže už aj takýto počet podpísaných občanov (a teda aj mailov do poslaneckých emailových schránok) zavážiť. A meniť veci.
Napríklad predseda vlády už ohlásil rozhodnutie, ktoré je splnením jednej z našich požiadaviek – zvýši rozpočet pre SAV. Bolo by trúfalé tvrdiť, že sa to stalo na základe tejto petície, ale isté je, že uškodiť rozhodne nemohla a prinajmenšom dostala tento problém do povedomia kľúčových poslancov. Zmena v zásadnejších položkách, ktoré by bolo vo financovaní vzdelávania treba zmeniť, zatiaľ ohlásená nebola – ale ktovie?
Jedna petícia to nezmení, ale…
Zmysel tejto petície vidíme nielen v prípadných zmenách rozpočtu, ale aj v tom, aby sa začali aktivizovať a prepájať ľudia, ktorí chcú Slovensku pomôcť. Začali sme projekt Nové idey pre Slovensko (noveidey.governance.sk), ktorý sa snaží prichádzať s novými nápadmi. A petíciou sa snažíme pomôcť verejnej diskusii o prioritách krajiny.
Problémom Slovenska totiž je malá organizovanosť pozitívnych záujmov. Rôzne skupiny zamerané primárne na vykrádanie spoločného sú organizované na „západnej" úrovni (niekedy aj lepšie), aj stavy (advokáti, lekári, učitelia) sa dokážu občas vzopäť na obranu svojich spoločných cieľov, aj keď oveľa menej, ako by bolo žiaduce.
Lenže iné, zo spoločenského hľadiska pozitívne záujmové skupiny, ktoré by bojovali za lepšie nakladanie s verejnými prostriedkami či za menej korupcie, sú oveľa slabšie a menej zorganizované. Niet preto divu, že pri slabých politických stranách (a tie slovenské slabé sú) tak dochádza k dominancii politiky zo strany rozkrádačov a rentiérov. Jedna petícia to nezmení, ale môže byť užitočným prvým krokom, aby si aj politici zvykli, že lobovať ich nemusia len osoby so správnymi konexiami, ale aj ostatných päť miliónov občanov.