Cieľom projektu je posilniť spoluprácu medzi tvorcami politík a MVO pri integrácii osoby so zdravotným znevýhodnením na trh práce a umožniť im plnohodnotný návrat do pracovného procesu.
Partneri: Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI), University of South-Eastern Norway
Číslo projektu: T2-2019-008
Trvanie projektu: jún 2019 – november 2020
Napriek zlepšujúcim sa podmienkam na slovenskom trhu práce, osoby so zdravotným znevýhodnením stále čelia bariéram pri hľadaní si stabilného zamestnania s dôstojnými pracovnými podmienkami. Predošlý výskum partnerských organizácií projektu odkryl viaceré línie problému. Ako kľúčový problém definujeme fakt, že osoby so zdravotným znevýhodnením čelia problémom v oblasti zastupovania svojich pracovných záujmov a prístupu ku kvalitným službám, a to aj v dôsledku takmer žiadnej systematickej spolupráce medzi organizáciami, ktoré:
- zastupujúcimi záujmy ľudí z pohľadu ich pracovných potrieb (napr. odbory, profesné asociácie);
- zastupujúcimi záujmy ľudí z pohľadu ich zdravotného znevýhodnenia (napr. Asociácia za práva pacientov, Liga proti rakovine);
- poskytujúcimi služby konkrétnym skupinám na základe etnickej príslušnosti či inej kolektívnej črty a s potenciálom zastrešiť aj služby v oblasti pracovnej integrácie (miestne MVOETP Slovensko, Zdravé Komunity);
- reprezentujúcimi štátnu správu prostredníctvom regionálnych štruktúr (najmä úrady práce).
Projekt komplexne zmapuje existujúcu legislatívu ako aj implementačnú prax prostredníctvom desk research ako aj polo-štruktúrovaných rozhovorov so zástupcami všetkých vyššie uvedených skupín aktérov (štát. správa, MVO, odbory, zamestnávatelia). Zameriame sa na zosieťovanie týchto organizácií sprostredkovaním najnovších poznatkov založených na porovnaní výskumných zistení a odporúčaní pre integráciu osoby so zdravotným znevýhodnením na Slovensku a v Nórsku ako krajine s bohatými skúsenosťami s opatreniami na zamestnávanie zraniteľných skupín. Aktivity projektu umožnia prepájanie praktických skúseností a záujmov uvedených aktérov s cieľom lepšie nastaviť pracovno-integračné služby a opatrenia s konkrétnym pozitívnym dopadom na osoby so zdravotným znevýhodnením, ako aj cieľové podskupiny (Rómovia a Rómky, osoby bez domova).
Projekt je podporený z programu Active Citizens Fund – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021.
Prečítajte si o predbežných zisteniach projektu, ako sme ich prezentovali na okrúhlych stoloch s regionálnymi aktérmi v Košiciach (7. 9 2020), v Banskej Bystrici (8. 9. 2020) a na webinári pre Bratislavu (10. 9. 2020):
Factsheet o pracovnej integrácii osôb so zdravotným znevýhodnením
Súhrnná prezentácia pre okrúhle stoly
Publikácie a výstupy projektu:
Chcem pracovať, kto mi pomôže? Záverečná projektová štúdia
Holubová, B., Kahancová, M., Kováčová, L., Kureková-Mýtna, L., Sedláková, M., Šumichrast, A., a Torp, S.
Policy brief – Integrácia OZZ na trhu práce
Holubová, B., Kahancová, M., Kováčová, L., Kureková-Mýtna, L., Sedláková, M., Šumichrast, A., a Torp, S.
Policy brief – Integrácia ľudí bez domova so zdravotným znevýhodnením na trh práce
Lucia Mýtna Kureková a Lucia Kováčová
Policy brief – Integrácia OZZ s viacnásobnými bariérami vrátane etnickej diskriminácie
Lucia Mýtna Kureková a Lucia Kováčová
I want to work; who can help me? An overview of work inclusion policies and practices for people with adverse health conditions in Norway
Department of Health, Social and Welfare Studies, University of South-Eastern Norway
Factsheet o pracovnej integrácii osôb so zdravotným znevýhodnením
Register relevantných organizácií