Hlavným cieľom výskumného projektu „Hodnotenie dopadu aktivačných prác na integráciu marginalizovaných skupín na trh práce“ bolo zistiť, do akej miery aktivačné práce (menšie obecné služby), ako jeden z najčastejšie používaných nástrojov politík trhu práce, prispievajú k nájdeniu a následnému udržaniu práce u účastníkov.
Projekt bol založený na porovnaní situácie v mestách a obciach s vysokým podielom obyvateľov žijúcich v marginalizovaných rómskych komunitách s mestami a obcami bez marginalizovaných rómskych komunít. V rámci výskumu uskutočnili výskumníci SGI vo vybraných lokalitách na východnom, strednom a západnom Slovensku rozhovory s relevantnými aktérmi: s primátormi miest a starostami obcí, s pracovníkmi úradu práce, s organizátormi aktivačných prác, s komunitnými a terénnymi pracovníkmi a so samotnými účastníkmi aktivačných prác.
Záverečným výstupom projektu je výskumná správa, ktorá zhrnie kľúčové faktory podmieňujúce efektivitu aktivačných prác ako nástroja integrácie na trh práce a hodnotí jeho význam v širšom kontexte lokálnej politiky a často aj obmedzených príležitostí na trhu práce. Výskumné zistenia môžu byť tiež využité pri príprave politík a nástrojov v novom programovacom období štrukturálnych fondov Európskej únie, ktorého príprava práva prebieha.
Môžete si prečítať štúdiu v jej celom rozsahu v anglickom jazyku: Implementation of Activation Works in Slovakia. Evaluation and Recommendations for Policy Change. Final Report
Dostupný je tiež slovenský preklad zhrnutia výsledkov hodnotenia a odporúčaní:Implementácia aktivačných prác na Slovensku. Hodnotenie a odporúčania pre verejnú politiku.
Prezentácia Lucii Kurekovej, odprezentovaná na Seminári IVPR a UNDP o aktivačnej činnosti vo vzťahu ku inklúzii Rómov, je dostupná tu .
Ostatné príspevky sú dostupné na: http://www.sspr.gov.sk/IVPR/index.php?option=com_content&view=article&id=248%3Aseminar-ivpr-a-undp-o-aktivanej-innosti-vo-vzahu-k-inkluzii-romov&catid=2%3Anovinky&lang=sk.
Realizované s finančnou podporou Open Society Foundations.