Nebude to také ľahké drahý…

Minister školstva bude musieť po prvýkrát o svojich návrhoch vážne rokovať

Tento týždeň bol pre nás, ktorí sledujeme situáciu v rezorte školstva, výnimočný. Minister školstva nielen že musel stiahnuť novelu zákona o vysokých školách, ale urobil tak už po druhýkrát. V obdobnej situácii tento minister ešte nebol. To, že tak bude musieť urobiť, zrejme nečakal, lebo inak by novelu len tak nepredkladal do parlamentu, aby ju hneď v prvý deň schôdze opäť stiahol.

Tlak na stiahnutie zákona z rokovania NR SR prichádza pravdepodobne od jeho koaličného kolegu Vladimíra Mečiara, ktorého pohnútky poznajú asi len zainteresovaní a nie sú až tak dôležité, lebo hlavný je výsledok. Neistota u ministra, ktorú Mečiar spôsobil, totiž otvára dvere oponentom, s ktorými doteraz minister nemal potrebu diskutovať, lebo v parlamente prešlo všetko, čo predložil. S výnimkou maďarských učebníc, kde sa však právnu úpravu rozhodol nerešpektovať.

Teraz musí začať po prvýkrát o svojich návrhoch vážne rokovať a počúvať aj ostatných a nemôže verejnosť opíjať rožkom o tom aká všade panuje zhoda na jeho „reformách". Zároveň vzniká nádej, že novela zákona o VŠ sa buď vôbec neschváli, alebo z nej budú vypustené aspoň niektoré sporné časti poškodzujúce trh s vysokoškolským vzdelaním prostredníctvom stupňujúceho sa obmedzovania fungovania súkromných vysokých škôl na Slovensku.

Na obranu ministra treba povedať, že príčinou prečo nerokoval o novele s akademickou obcou, tak ako to po ňom chcel Vladimír Mečiar už v marci, nebolo len to, že si myslel, že so zákonom nebude mať v NR SR problém. Dôvodom bola aj jeho marcovo aprílová cesta po USA a Kanade, kde sa stretával so zástupcami vládnej administratívy a akademických inštitúcií, súkromné vysoké školy nevynímajúc (pozri web MŠ SR). Ostáva veriť, že minister školstva si počas svojej zaoceánskej cesty stihol okrem podpisu rôznych nezáväzných dokumentov o spolupráci aj všimnúť, že najkvalitnejšie vysoké školy na svete, ktoré sú často súkromné, prosperujú aj vďaka tomu, že štát nezasahuje do ich chodu, nestavia ich do horšieho postavenia ako sú verejné školy a nediskriminuje ich pri získavaní prostriedkov na výskum.

K čomu skutočne povedie odklad rokovania o novele zákona o vysokých školách a ostatná zahraničná pracovná cesta ministra školstva ukážu najbližšie dni. Optimista by povedal – treba dúfať v najlepšie. Pesimista môže skonštatovať, že aspoň na chvíľu sme mali nádej. Realista si počká čo prinesie budúcotýždňové rokovanie s rektormi súkromných a verejných vysokých škôl ako aj aký výsledok budú mať ďalšie koaličné prekáračky.

PS: Dôvody, ktoré vedú SGI k odmietaniu novely zákona o VŠ nájdete tu, tu a tu.