Vykastrovaná novela zákona o vysokých školách

Posledná verzia novely zákona o vysokých školách nič nerieši, len pomáha ministrovi zachovať si tvár. Minister školstva opäť predkladá novelu zákona o vysokých školách. Na tom by nebolo nič zaujímavé, za posledný polrok tak minister (neúspešne) spravil už trikrát.

Predložená novela však nie je pokračovaním neúspešných pokusov, ale úplne novou iniciatívou. Novela, ktorú minister poslal na rokovanie vlády, je úplne vykastrovanou verziou pôvodného návrhu. Z pôvodných 47 bodov sa scvrkla na 10 a až na jednu výnimku neobsahuje žiadne významnejšie zmeny. Väčšinou pozostáva z bezzubých opatrení neprinášajúcich nič nové či užitočné.

Dobrou správou je, že novela už nezakazuje podnikanie súkromným vysokým školám, čo bolo diskriminačné a ohrozovalo ich ďalšie pôsobenie. Novela už ani neumožňuje vklad majetku do súkromných spoločností, ktoré nebolo sprevádzané kontrolnými mechanizmami.

Pár bodov, ktoré v novele zostali, by tiež nemalo významnejšie zaťažiť administratívu vysokých škôl, ktoré inak mali o zábavu za ostatné tri roky postarané – neustále museli spracúvať nové požiadavky a legislatívne zmeny z dielne ministra.

Spolitizované rozhodnutia

Zlou správou je, že v novele zostal rizikový bod týkajúci sa rozhodovania o začlenení vysokej školy na základe komplexnej akreditácie. Táto právomoc sa prenáša pri verejných vysokých školách z parlamentu na vládu, ktorá má rozhodovať na návrh ministerstva, či vysoká škola bude univerzitou, vysokou školou, alebo odbornou vysokou školou.

Rozdelenie má implikácie finančné (rôzne financovanie pre rôzne typy škôl), symbolické (len vysoká škola začlenená medzi univerzity sa môže volať univerzita a vysoká škola začlenená medzi odborné vysoké školy sa musí volať odborná), aj praktické (odborná vysoká škola môže poskytovať len bakalárske štúdium).

Pri náznakoch o politizácii výsledkov komplexnej akreditácie ide o vážnu vec. Presunutie rozhodovania o zaradení vysokej školy z parlamentu, kde je aká­taká opozícia, na zbor ministrov, môže mať pre niektoré z nich fatálne následky a iným zase priniesť nie úplne zaslúžené potešujúce rozhodnutie. Výsledkom bude deformácia dlhodobo potrebnej diverzifikácie vysokých škôl.

Minister sa tvári, že novelou umožní študentom prestup na inú vysokú školu. Podľa dôvodovej správy je cieľom „umožniť študentovi znížiť náklady na vzdelanie tým, že napríklad v prípade presťahovania sa do iného mesta, nemusí znášať náklady na dochádzanie do pôvodnej vysokej školy".

Ide o zábavné zdôvodnenie, ak si uvedomíme, že podľa Ústavu informácií a prognóz školstva len čosi vyše štvrtiny denných študentov býva počas štúdia doma. Zmena bydliska teda isto nie je dôvodom na zmenu vysokej školy.

Navyše, prestup na inú vysokú školu je možný už dnes a novela neprináša nič nové, keďže vysoké školy o prijatí prestupujúceho študenta rozhodujú už od roku 1990. Na tom, našťastie, novela zákona nič nemení.

Podobne zbytočná je aj takzvaná možnosť zmeniť študijný program. To, že už od roku 2002 máme kreditový systém, ktorý mal študentom umožniť, aby si nastavili vlastnú vzdelávaciu cestu, ministra netrápi. Je pravda, že systém zatiaľ nepriniesol to, čo sa od neho očakávalo. Problém však nie je v legislatíve, ale v jej implementácii, v čom súčasný návrh neprináša zlepšenie.

Univerzity zo zahraničia

Zavedenie financovania zahraničných verejných vysokých škôl, ktoré minister pred pár mesiacmi prezentoval ako nástroj, ako prilákať špičkové zahraničné univerzity, je len prázdnou bublinou.

Štátnu dotáciu môžu tieto univerzity získať, len ak sú verejné a ak prejdú našou akreditáciou. Je ťažké predstaviť si George Washington University, ako prekladá do slovenčiny svoje programy a prispôsobuje sa požiadavkám našej legislatívy, aby získala pár eur na študenta. Reálnejšie je, že tak urobí nejaká česká verejná vysoká škola, ktorá podobné dokumenty aj tak pripravuje pre českú akreditáciu, a prekladov sa báť nemusí, keďže čeština je úradným jazykom. To však zrejme minister nemal na mysli, keď v decembri 2008 tvrdil, že má indície, že sa na Slovensko chystajú špičkové americké univerzity.

Toto všetko je však pre ministra vedľajšie. Cieľom predloženej novely totiž už nie sú žiadne konkrétne riešenia – dobré ani zlé. Je len zásterkou, ktorá má ministrovi pred voľbami umožniť povedať, že bol aktívny a presadil vo vysokom školstve všetky zmeny, ktoré navrhol.

Úlohou odborníkov v oblasti je zase upozorniť, že kastrácia z novely urobila len veľmi vetchú zásterku a že minister je nahý.

Publikované v SME.